Program

The festival will  present the competition program in NATFA “Krastyo Sarafov” Cinema Hall  and Cultural Center G8.

In the competition program will take part 131 Fiction, Documentary and Animation films. Non-competition program will screen 14 Experimental films.

Day 1 - 01.11. Wednesday

12:00 Registration

12:30 Opening Ceremony @ NATFA Cinema Hall

13:00-15:00 Fiction @ NATFA Cinema Hall

TitleDirectorCountryDuration
BatmobileDeyan BararevBulgaria0:16:32
HungerTamara TodorovićSerbia0:15:00
212Boaz FrnakelIsrael0:20:00
NightfallMirona RaduRomania0:14:00
IcarusTom TellerUnited States0:19:59
Happy CatUmut Heval ÇerkesTurkey0:09:00
I've Got YouSebastian DrozakPoland0:14:55
The VisitMartin NegrevBulgaria0:10:00

15:30-17:30 Fiction @ NATFA Cinema Hall

TitleDirectorCountryDuration
Our HeroesYair AgmonIsrael0:17:00
Supot Phil Giordano Philippines 0:12:33
Dreaming of WarsawMateusz CzuchnowskiPoland0:15:49
SantéSabrine KhouryIsrael0:18:31
JoyAbini Gold Germany0:14:56
The GirlPetar MinovBulgaria0:10:00
WelcomeBalázs DudásHungary0:29:59

18:00-20:00 Documentary @ NATFA Cinema Hall

TitleDirectorCountryDuration
Buyers of HopeTossan RamarBulgaria0:20:00
Royal SonAnna GyimesiHungary0:19:54
ClosureMariana França de Lima, Gildo AntonioBrazil0:29:55
FloydPierre-Yves BeaulieuCanada0:13:31
Black Helmets BrotherhoodAna BretenRomania0:14:01
Women, women, womenNikica ZdunicCroatia0:23:00

Day 2 - 02.11. Thursday 

10:30-12:30 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
What No One SeesMle DeJacoUnited States0:05:11
April 6thSigrid KolbjørnsenNorway0:24:46
PetrelCharles BroadAustralia0:12:08
Life According to MoskriGoran NikolićSerbia0:29:00
The LicenseNora Fingscheidt Germany0:09:51
Evil DeedsPiotr DomalewskiPoland0:24:00
After 100 Meters Turn RightStefani DoichinovaBulgaria0:14:00

13:00-15:00 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
Comrade SebastianMartin GenovskiBulgaria0:12:22
In Our CountryLouisa Wagener Germany, Spain0:29:52
NeonaVera VodynskiRussia0:07:30
We Take YouDavid WagnerGermany0:17:29
Jump CutRumen Russev, Vassil KotzevBulgaria0:06:40
A lucky dayPierrick RolandFrance0:14:51
PenaberRamazan KilicTurkey0:02:52
SomewhereSimeon SokerovBulgaria0:28:00

15:30-17:30 @ Cultural center G8

Master Class “The jump from shorts to the first feature” by Doru Nitescu, Romania 

Showing his feature film Carmen and discussion with the participants 

18:00-20:00 Documentary @ NATFA Cinema Hall

TitleDirectorCountryDuration
228Mazhar Yildiz, Deniz ŞengülTurkey0:20:00
Brother WahabIbad ShaikhIndia0:11:13
Cash My CartEdmond Tamale Uganda0:14:06
ExitKatharina Woll Germany0:23:27
Of Paper and LeadSandrine CorbeilCanada0:12:00
UtopiaMatija GluščevićSerbia0:21:00
The Shield that I CarryBasma FarhatLebanon0:18:50

Day 3 - 03.11. Friday

10:30-12:30 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
CricketsTzlil ZisoIsrael0:25:00
Five minutes to the end of the summerAlexander LebedevskyBulgaria0:10:26
ApproachingTereza PospíšilováCzech Republic0:29:32
Cigarbox BluesChristopher KaufmannGermany0:20:00
Bad EducationTiberiu ChisUnited Kingdom0:01:30
Two Seconds of SilenceFelipe SanzSpain0:15:00
Near Kepler Laura Matt Germany0:18:07

13:00-15:00 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
No CorrespondenceNúria AudiSpain0:13:00
TerrierOzan MermerGermany0:24:00
I Wont Come Tomorrow!Vedat GökalpTurkey0:10:00
Different BayernMatthias KoßmehlGermany0:25:00
Jenny Loves SatanJenna Bryant United States0:14:20
IridescenceMax BeauchampCanada0:09:00
Room Number ThreePetya IvanovaBulgaria0:08:18
The ThirdTobias SchmutzlerGermany0:13:46

15:30-17:30 @ Cultural center G8

How to make a movie ready for Oscar?

Discussion with the authors of the Bulgarian film Glory Kristina Grozeva and Petar Valchanov

18:00-20:00 Documentary @ NATFA Cinema Hall

TitleDirectorCountryDuration
Silly Won't Kill YouNathanaëlle VincentCanada0:13:28
Do not come to EuropePontus Joneström, Minna Lundberg, Hanna PousetteSweden0:12:43
I'm FreeEdvard Karijord, Bendik MondalNorway0:20:00
PalingenesisNuno Braumann , Pedro KochPortugal0:16:01
The Loudest SilenceMarccela MorenoBrazil0:15:00
City of WallsEneos ÇarkaAlbania0:22:11
After partyViktor ZahtilaCroatia0:22:00

Day 4 - 04.11. Saturday

10:30-12:00 Animation @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
A Day in the ParkDiego PorralSpain0:02:00
VidaAndra PopovicUnited Kingdom0:04:25
Terror – ErrorAlexander NachevBulgaria0:13:00
The Queens' TaleNathalie Sandstad, Sarah HiornsUnited Kingdom0:03:42
I'm Not Alone!Amin MalakootikhahIran0:02:30
Expiration DateShwenn Shunya ChangUnited States0:04:21
Periphery  Sasha VasilievRussia0:04:00
Twin IslandsManon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine JaudoinFrance0:07:18
RetouchYi-shan, Wang, Yu-ru, Lin, Yi-HsuanTaiwan0:04:15
Below 0°Itai Hagage, Jonathan GomezCosta Rica0:04:54
Creation Yulia BaygulovaRussia0:06:00
Big Finds A TrumpetDan CastroUnited Kingdom0:04:33
Crow's NestAmritha R WarrierIndia0:05:29
CitipatiAndreas Feix Germany0:06:49
Sweet KillsTheerawat SuanphanichThailand0:01:21
The Journey Never Starts. The Journey Never Ends.Michelle BrandUnited Kingdom0:02:53
The RhinoFarzaneh GhobadiIran0:03:30
BuzzedRyan RosenthalUnited States0:03:02

13:00-15:00 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
TrialsBoya HarizanovaBulgaria0:28:00
VesselFelipe VargasUnited States0:04:50
Sex, pipe, omeletteAna-Maria ComanescuRomania0:22:47
Growing AliceDanilo ZambranoIreland0:03:58
In Love with CinemaAscar Nurakun uuluKyrgyzstan0:10:05
LucidOr BendavidIsrael0:14:14
AriClément VerneuilCanada0:13:00
ChuckwallaKorinna Krauss Germany0:23:00

15:30-17:30 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
Going OutLautaro  Sostillo, Matías GonzálezArgentina0:21:26
LockjawKordian KadzielaPoland0:30:00
SilenceJovana AvramovićSerbia0:11:00
13+Nikica ZdunićCroatia0:21:00
The GlasshouseGianna ArniSwitzerland0:09:47
Terka NovaStella AsmonHungary0:10:00
SerafimVanya DonevaBulgaria0:15:12

18:00-20:00 Documentary @ NATFA Cinema Hall

TitleDirectorCountryDuration
CarmenNatalia Preston Spain, Germany 0:16:00
DanielAnastazja DabrowskaPoland0:24:10
Far from HomelandHaydar DemirtasTurkey0:20:00
One in FiveHolly Bourdillon , Hannah McMeekingUnited Kingdom0:12:00
Reconstructing RealityAlice WongNetherland0:11:19
School 202Irakli BeriaGeorgia0:22:28
ThankammaRama BhadranIndia0:14:07

Day 5 - 05.11. Sunday

10:30-12:00 Animation @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
The Spectrum of MindIlenia LocciItaly0:03:29
BackseatGeorgia CookUnited Kingdom0:03:28
TourJasmijn CedeeBelgium0:02:23
Blanket TaleMaria KuzmenkoRussia0:03:29
Chanson à MoiFátima García Herrera, Josué Mena MarencoCosta Rica0:03:47
TemptationCamille Canonne, Laura Bouillet, Michael HoftFrance0:04:57
CrackshotsRufus DexterUnited Kingdom0:04:17
Dear DeathKate IsenbergUnited States0:07:00
How Art YouKimberly BerckmoesBelgium0:04:31
Call of CutenessBrenda Lien Germany0:04:04
LivSunniva Fluge HoleUnited Kingdom0:03:57
OverrunPierre Ropars, Antonin Derory, Diane Thirault, France0:07:42
Chope!Hether Ann AbeyasekeraSingapore0:03:48
Portrait Alexandra ElezovaBulgaria0:08:00
JohnMatthew WhitmoreUnited Kingdom0:02:01
RoachJonathan HashiloniIsrael0:13:00
The BricksYekaterina KireevaRussia0:03:00
On Board!Charline ParisotFrance0:01:32

13:00-15:00 Fiction @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
Anise ringsEstéphan KhattarLebanon0:04:24
Big SisterMichal GassnerIsrael0:13:05
All of usKatja BenrathGermany0:21:33
Jogi and a BoxAron HorvathSlovenia0:17:56
The Lack of HappinessCemile Rana Unver Turkey0:05:03
RunKrasimir KalushevBulgaria0:14:00
The Ice-cream PoetAmit DoronIsrael0:25:00
Monsieur le maireCharles MassicotteCanada0:17:20

15:30-16:30 Experimental @ Cultural center G8

TitleDirectorCountryDuration
A Short Film about FilingAdrian WojtasIreland0:08:02
Dear Future HusbandBianca RadulescuRomania0:03:07
LalCemre YilmazTurkey0:03:05
ImpermanenceChan Teik QuanMalaysia0:07:43
The Fallen OneTeejay Idogho Nigeria0:06:55
MournJai Vir RodgersUnited Kingdom0:02:12
City In 60 Seconds. Moscow.Sergey NikolaevRussia0:01:00
Here TodayAristo VopenkaBelgium0:11:00
SighRoberto Ramírez AlcocerMexico0:02:04
Taste of LovePaul ScheuflerAustria0:04:32
Picture ThisLauren ValleyUnited States0:01:50
The Habit AntsPatrycja PawęzowskaPoland0:02:00
What Weee AreAlessio De Marchi, Alessandra TurcatoItaly0:04:45
Sara the DancerTim EllrichGermany, Austria 0:12:45

18:00 Award Ceremony @ NATFA Cinema Hall

* The organizers reserve the right to modify the program in case of unforeseen circumstances.